Види онлайн аукціонів в Прозорро.Продажі та їх особливості

В державній електронній торгівельній системі Прозорро.Продажі існує 2 головні види аукціонів: англійський (проводиться на підвищення ціни) та голландський (проводиться на пониження вартості лоту). Усі вони є відритими, тобто прийняти в них участь можуть усі бажаючі після сплати гарантійного внеску та надання необхідних документів.

Аукціони на підвищення ціни

Найпопулярнішими в цій системі є аукціони англійського типу, що проводяться в 3 етапи та тривають 30 хвилин. Розпочинається такий аукціон зі стартової ціні, що була запропонована учасниками. З моменту початку торгів в учасників є лише 5 хвилин на те, щоб переглянути ставки інших. Для зміни своєї ставки в кожному раунді буде лише 3 хвилини. Варто знати, що перевага в раунді буде у того учасника, який надав найвищу цінову пропозицію на старті (закриту пропозицію). Цей учасник автоматично отримає усі шанси на перемогу, так як буде бачити, як були змінені ставки в першому раунді і зможе контролювати ціну своїми ставками в наступних раундах.

На таких аукціонах продається будь-яке державне, комунальне чи приватне майно: нерухомість, вторинна сировина, права на видобуток корисних копалин, земельні ділянки, металобрухт та інше. Дізнатися про те, що саме на даний час продається в системі Прозорро.Продажі, можна тут sale.uub.com.ua.

Особливості голландських аукціонів

Основною відмінністю голландського аукціону від англійського є те, що він проводиться на зменшення ціни. У нього всього 2 етапи: спочатку початкова вартість лоту падає з кожним кроком на 1%. Як тільки в системі з’явиться учасник, щоб буде готовий придбати лот по тій ціні, що встановилася на даний час, падіння вартості лоту зупиняється, і розпочинається наступний раунд – прийняття закритих ставок від усіх учасників. На основі цього раунду і буде визначений переможець. При цьому перевага є у того учасника, що зафіксував падіння ціни, тобто зупинив її зниження. Він може перебити найвищу ставку своєю, тому його рішення в аукціоні є вирішальним.

Голландські аукціони проводяться тоді, коли необхідно продати проблемне майно, наприклад, майно збанкрутілих банків. При цьому під час продажу державного майна чи майна, що належить до приватної власності, тип аукціону може обрати сам організатор торгів (але це не стосується приватизації).

Система Прозорро.Продажі

Про особливості проведення онлайн торгів в системі Прозорро.Продажі можна почитати на сайті https://sale.uub.com.ua/about.aspx. Ця система була створена для ліквідації корупції та змов в сфері продажу держмайна. З її допомогою державі вже вдалося знищити багато застарілих тіньових схем продажу комунального та державного майна. Для участі в торгах потрібно зареєструватися на ЕТМ – електронному торгівельному майданчику. Їх на цей час налічується трохи більше 40 і усі вони авторизовані в цій системі. Обирати майданчик для реєстрації варто по тому, наскільки зручним для роботи є його сайт, та як надаються консультаційні послуги.